Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 3. 2010

Sem mi prosím napište komentáře a připomínky k tomu, co byste na mých stránkách uvítali

P.S. nebojte se....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Doba vylíhnutí od znědnutí kukly

(=admin=, 5. 3. 2017 12:20)

Dobrý den. O tom těžko soudit přesně. Každý jednotlivec je rozdílný, ale u jiných druhů, se kterými jsem měl zkušenost, byla změna barvy kukly znamením, že se budoucí motýl bude chtít líhnout. Vždy jsem očekával líhnutí během několika následujících dní.

Re: Re: Doba vylíhnutí od znědnutí kukly

(Petra, 5. 3. 2017 14:49)

Děkuji za odpověď, právě se vylíhnul, byl to fofr.

nalehavy dotaz

(Blanka k, 11. 1. 2017 15:34)

Dobrý Den dneska sem doma v garaži našla babočku admirala chtela bych se zeptat co s nim mam delat co mu dat k jidlu a jesi prežije?

Re: nalehavy dotaz

(=admin=, 11. 1. 2017 16:55)

O babočku netřeba se starat. Já doma ve sklepě pravidelně mívám přes zimu několik baboček (nad sklenicemi se zavařeninami). Babočka je v takovém "stavu hybernace", kdy se jí zpomalí metabolismus, jako například medvědům při zimním spánku. Jinými slovy babočku nerušit (pokud je to možné), prospí celou zimu až do jara, kdy se vzbudí. Jediné nebezpečí jí hrozí, pokud bude v garáži nějaká myš, nebo kočka, nebo nadměrné teplo - to by se mohla vzbudit dřív a to by nemusela přežít.

Přirození nepřátelé motýlů

(Martina S., 12. 12. 2016 12:10)

Dobrý den,
prosím o radu. Dcera se mě stále ptá, které zvíře žere motýli. Myslím, že pokud je motýl dospělý, může mu hrozit leda nějaký pták, ale nemohu to nikde najít.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Re: Přirození nepřátelé motýlů

(=admin=, 12. 12. 2016 13:03)

Dobrý den,
přirozenými nepřáteli jsou zajisté ptáci, ale jak jste určitě někdy viděla skákat kočky po ptácích, tak i kočka uloví nějakého motýla. Během letu se mohou chytit do pavoučích sítí nebo v noci je může sežrat netopýr. Možná při odpočinku u kaluží po motýlech může skočit i nějaká ještěrka ..

motýl zelný

(trojin, 24. 11. 2016 15:04)

potřebovala bych vědět jak se vyvíjí motýl zelný poté, co samička naklade vajíčka prosím pomozte mi děkuji ♪♫↕

Re: motýl zelný

(=admin=, 25. 11. 2016 1:24)

Dobrý den,
zřejmě máte na mysli "běláska zelného" (lidsky řečeno "takovou tu bílou potvoru na zahradě"). Samička naklade vajíčka na spodní stranu listů rostlin typu: zelí, květák, kapusta, ředkev apod., kde se po týdnu-dvou líhnou malé housenky. Ty pak právě zmíněné rostliny požírají a vykrmují se. Toto období trvá přibližně měsíc, poté se zakuklí. Bělásek má behem roku 2-3 generace (I. duben-červen, II. červenec-září, a v příznivých letech III. září-listopad). Zimuje ve stadiu kukly (např. na plotech, stěnách domů apod.)

babočka v zajetí

(janina, 27. 5. 2016 13:26)

Dobrý den, chtěla bych dětem pořídit něco jako motýlí zahradu. Máme vajíčka, jak se změní v housenky, tak si jich pár chcemem nechat a sledovat vývoj motýla. Někde jsem narazila, že je mám přikrmovat přes pipetu ...jen nevím co, a hlavně bych je raději krmila zeleným listím, jak v přírodě. A druhá otázka, máme babočku kopřivovou, budeme je mít v sítovaném boxu, jak jim připravit prostředí na zakuklení? Děkuji

Re: babočka v zajetí

(=admin=, 27. 5. 2016 14:08)

Dobrý den,
s motýlí zahradou nemám zkušenosti. Já když choval housenky v houseníku (v mém případě velké sklenici od okurek), tak jsem jim nic kromě zelených lístků nedával. Takže v tomto Vám asi bohužel nepomůžu.
Co se týče druhého dotazu - myslí, že babočka kopřivová je velmi nenáročná na chov. Kdybych je choval já a měl k dispozici vás box, tak bych postupoval následovně (nevím jak konkrétně Váš box vypadá, musíte improvizovat) - na dno nasypat trochu hlíny a do ní zapíchnout pár špejlí. Přihodit pár lístků kopřiv a nechat housenky dělat, co umí :) I malé housenky mají kusadla a dokáží kopřivy okousat. Dávejte ovšem housekám pouze přiměřené množství a často jim dávejte čerstvé lístky (není nutné 3x denně, ale stačí jednou za den). Já je třeba rád pozoroval, tak jsem jim tam hodil 2-3 lístky kopřiv a pak koukal, jak to jedí a podle potřeby jsem jim donesl další. Čím větší housenky byly, tím víc toho spořádali. Pokud byste měli další dotazy, klidně se zase ozvěte - pokud budu vědět nebo Vám budu moct říct svoje zkušenosti nebo tipy, rád se podělím :)

Babočka kopřivová

(Sabina , 8. 6. 2015 15:03)

6.6 2015 se mi vylíhla babočka kopřivová. Nemá jedno přední křídlo. Snaží se létat - dokáže to ale v přírodě by nepřežila. Žije už 3 dny. Co myslíte vy? Přežije? Díky.

Re: Babočka kopřivová

(=admin=, 8. 6. 2015 20:20)

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Že nemá jedno křídlo, neznamená, že nemůže přežít - záleží, jestli má vyvinuté sací ústrojí, čili jestli může přijímat potravu. Pokud může létat (třeba s obtížemi) tak záleží právě na příjmu potravy. Nicméně může se stát, že ji v přírodě něco chytí, ale taková už je příroda a tomu se nemusí vyhnout ani plně zdravý motýl.

Re: Babočka kopřivová

(Eliška, 21. 7. 2015 13:54)

Já mám zase opačný problém. Jsem fotografka a při jednom ze svých výletů jsem narazila na babočku paví oko se třemi křídly. Při létání se nakláněl do strany a nikdy nevzlétl výš, než pár centimetrů. Tak jsem ho vzala k sobě domů a teď nevím co s ním. Prosím o radu. (Popřípadě pošlu fotky a bližší popis)
Děkuji

Re: Re: Babočka kopřivová

(=admin=, 21. 7. 2015 14:21)

Obávám se, že na tento komentář nebudu schopen poradit. To, že babočce chybí jedno křídlo se mohlo stát třeba při vývinu, nebo o něj mohla přijít, když ji něco chytilo (to nezjistíme), takže se logicky musí naklánět na stranu, protože si na poškozené straně nedokáže vyrobit dostatečný vztak a tím pádem "kormidlovat" neboli řídit svůj let. Je to smutné, ale takto degenerovaní jedinci mívají krátký život.

Kde najít housenky?

(Sabina , 8. 6. 2015 15:07)

Už jsem asi otravná ale prosím kde najít housenky motýlů? Myslím jako v přírodě. Díky.

Re: Kde najít housenky?

(=admin=, 8. 6. 2015 20:16)

Housenky lze najít na různých místech - na rostlinách, v trávě, na listech stromů ... :) Jinými slovy - housenky můžete najít tam, kde je rostlina, jímž se housenky živí (např. Babočka kopřivová-kopřiva, Otakárek fenyklový-fenykl a příbuzné rostliny jako kopr nebo mrkev, atd.)

Vývoj motýla

(Markéta, 13. 4. 2015 20:31)

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda nevíte konkrétně doby trvání jednotlivých fází vývoje u motýla? Potřebovala bych to vědět do školky, abych to zobrazila dětem na počtu korálků. :) Stačí klidně přibližně jak dlouho trvá vajíčko, než se vylíhne housenka, doba housenky a kukly. A jak dlouho trvá líhnutí motýla?
Děkuji moc.
Hezký den

Re: Vývoj motýla

(=admin=, 14. 4. 2015 8:48)

Dobrý den, Markéto. Bohužel Vám nemohu na Vaši otázku odpovědět přesně. Doby jednotlivých fází vývoje motýla závisí na každém druhu - každý druh motýla to má odlišné. Závisí také, zda jde o první generaci v roce, nebo druhou či další (první generace proje všemi stadii a druhá třeba skončí u kukly, která se líhne až další rok na jaře). Pokusím se Vám to přiblížit (orientačně) na příkladu Přástevníka medvědího z vlastní zkušenosti:
- motýlí samička naklade vajíčka a z těch se po cca 14 dnech líhnou malé housenky
- malé housenky se během života několikrát svléknou a krmí se přibližně 6 týdnů
- stadium kukla, tohoto motýla trvá přibližně 2-5 týdnů a poté se líhne motýl
- po prasknutí kukly se z ní vysouká "malý zmačkaný váleček" - motýl - a tomu trvá asi půl hodiny, než do křidélek napustí krev a může létat


Re: Re: Vývoj motýla

(Markéta, 14. 4. 2015 19:29)

Jéé to co jste mi popsal je super :-)) to mi bohatě stačí pro představu a pro vytvoření vývoje na korálkách navlečených na nit..myslím si, že pro děti ve školce je to velice dostačující a je jasné, že každý to má individuální :-) Moc Vám děkuji.
Hezký den.

zakukleni v hline

(verca, 21. 3. 2015 10:22)

Dobry den, je problem když se housenka zakukli na dno krabicky do hliny?