Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 3. 2010

Sem mi prosím napište komentáře a připomínky k tomu, co byste na mých stránkách uvítali

P.S. nebojte se....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Babočka kopřivová

(Sabina , 8. 6. 2015 15:03)

6.6 2015 se mi vylíhla babočka kopřivová. Nemá jedno přední křídlo. Snaží se létat - dokáže to ale v přírodě by nepřežila. Žije už 3 dny. Co myslíte vy? Přežije? Díky.

Re: Babočka kopřivová

(=admin=, 8. 6. 2015 20:20)

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Že nemá jedno křídlo, neznamená, že nemůže přežít - záleží, jestli má vyvinuté sací ústrojí, čili jestli může přijímat potravu. Pokud může létat (třeba s obtížemi) tak záleží právě na příjmu potravy. Nicméně může se stát, že ji v přírodě něco chytí, ale taková už je příroda a tomu se nemusí vyhnout ani plně zdravý motýl.

Re: Babočka kopřivová

(Eliška, 21. 7. 2015 13:54)

Já mám zase opačný problém. Jsem fotografka a při jednom ze svých výletů jsem narazila na babočku paví oko se třemi křídly. Při létání se nakláněl do strany a nikdy nevzlétl výš, než pár centimetrů. Tak jsem ho vzala k sobě domů a teď nevím co s ním. Prosím o radu. (Popřípadě pošlu fotky a bližší popis)
Děkuji

Re: Re: Babočka kopřivová

(=admin=, 21. 7. 2015 14:21)

Obávám se, že na tento komentář nebudu schopen poradit. To, že babočce chybí jedno křídlo se mohlo stát třeba při vývinu, nebo o něj mohla přijít, když ji něco chytilo (to nezjistíme), takže se logicky musí naklánět na stranu, protože si na poškozené straně nedokáže vyrobit dostatečný vztak a tím pádem "kormidlovat" neboli řídit svůj let. Je to smutné, ale takto degenerovaní jedinci mívají krátký život.

Kde najít housenky?

(Sabina , 8. 6. 2015 15:07)

Už jsem asi otravná ale prosím kde najít housenky motýlů? Myslím jako v přírodě. Díky.

Re: Kde najít housenky?

(=admin=, 8. 6. 2015 20:16)

Housenky lze najít na různých místech - na rostlinách, v trávě, na listech stromů ... :) Jinými slovy - housenky můžete najít tam, kde je rostlina, jímž se housenky živí (např. Babočka kopřivová-kopřiva, Otakárek fenyklový-fenykl a příbuzné rostliny jako kopr nebo mrkev, atd.)

Vývoj motýla

(Markéta, 13. 4. 2015 20:31)

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda nevíte konkrétně doby trvání jednotlivých fází vývoje u motýla? Potřebovala bych to vědět do školky, abych to zobrazila dětem na počtu korálků. :) Stačí klidně přibližně jak dlouho trvá vajíčko, než se vylíhne housenka, doba housenky a kukly. A jak dlouho trvá líhnutí motýla?
Děkuji moc.
Hezký den

Re: Vývoj motýla

(=admin=, 14. 4. 2015 8:48)

Dobrý den, Markéto. Bohužel Vám nemohu na Vaši otázku odpovědět přesně. Doby jednotlivých fází vývoje motýla závisí na každém druhu - každý druh motýla to má odlišné. Závisí také, zda jde o první generaci v roce, nebo druhou či další (první generace proje všemi stadii a druhá třeba skončí u kukly, která se líhne až další rok na jaře). Pokusím se Vám to přiblížit (orientačně) na příkladu Přástevníka medvědího z vlastní zkušenosti:
- motýlí samička naklade vajíčka a z těch se po cca 14 dnech líhnou malé housenky
- malé housenky se během života několikrát svléknou a krmí se přibližně 6 týdnů
- stadium kukla, tohoto motýla trvá přibližně 2-5 týdnů a poté se líhne motýl
- po prasknutí kukly se z ní vysouká "malý zmačkaný váleček" - motýl - a tomu trvá asi půl hodiny, než do křidélek napustí krev a může létat


Re: Re: Vývoj motýla

(Markéta, 14. 4. 2015 19:29)

Jéé to co jste mi popsal je super :-)) to mi bohatě stačí pro představu a pro vytvoření vývoje na korálkách navlečených na nit..myslím si, že pro děti ve školce je to velice dostačující a je jasné, že každý to má individuální :-) Moc Vám děkuji.
Hezký den.

zakukleni v hline

(verca, 21. 3. 2015 10:22)

Dobry den, je problem když se housenka zakukli na dno krabicky do hliny?

Re: zakukleni v hline

(=admin=, 21. 3. 2015 22:32)

Dobrý den, problém to vůbec není. Některé housenky se zahrabou do země a zakuklí se tam (já teď mám taky jednu přezimující zahrabanou v hlíně), jiné houseky se zavěsí na větvičku nebo špejli, a jiné si zase k sobě "přilepí" pár lístků a zakuklí se na povrchu země. Záleží na tom, o jaký druh se jedná.

jak poznat housenku

(Zdeněk Novotný, 21. 8. 2013 12:28)

Dobrý den, jak nejjednodušeji najdu, jak vypadá motýl od housenky, co jsem viděl včera na zahradě - na kopru, světle zelená velká housenka bez chlupů s většími černými a menšími červenými skvrnkami seřazenými do příčných proužků ? Kdybyste mi napsal mail, tak pošlu fotku, abyste mi poradil Děkuji, Zdeněk Novotný z Pardubic, novotni@sendme.cz, 728 960 139

Re: jak poznat housenku

(=admin=, 14. 8. 2014 12:36)

Tahle housenka je Otakárek fenyklový - moc krásný a zákonem chráněný motýl. Nejjednodušší je, zadat Váš popis do vyhledávače (housenka, zelená, černé pruhy,...).

líhnutí motýla

(eliška waleczková, 22. 6. 2014 20:19)

dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho to trvá než se vylíhne zakuklyl se včera děkuji waleczková

Re: líhnutí motýla

(=admin=, 14. 8. 2014 12:33)

Za jak dlouho se přesně motýl vylíhne se nedá říct. Každému druhu to trvá různou dobu (jsou druhy, kterým to trvá cca týden nebo dva, ale jsou druhy, které se zakuklí a vylíhnou se až další rok).

motýlí kukla

(terza, 4. 4. 2013 14:36)

Dobrý den, díky za Vaše stránky. Dostala jsem dvě kukly motýla a jedna se mi utrhla, takže už nevisí. Je to velký problém?
případně, jak ji mám zavěsit?
Díky, moc!

Re: motýlí kukla

(=admin=, 4. 4. 2013 14:49)

Dobrý den Terezo. To je těžko říct, můžete mi poslat nějaké fotky těch kukel? (dromedar@seznam.cz)

Prázdné kukly

(Zdeněk Koč, 9. 9. 2012 18:43)

Našli jsme doma několik prázdných kukel. Rádi bychom věděli, co se z nich vylíhlo. Dá se to (například z fotografie) určit ?

zkoc.par@tiscali.cz

Babočka bodláková

(Martina, 3. 7. 2012 7:37)

Dobrý den, Martine,
Dcera dostala Motýlí zahrádku, podařilo se nám odchovat 5 motýlů. Než jsme je vypustili na svobodu, nakladli vajíčka a včera se nám začali líhnot housenky. Máte zkušenost jak dlouho trvá fáze od vylíhnutí do zakuklení?
Děkuji za zprávu. Stránky máte pěkné.
neufusova@centrum.cz

Přástevník medvědí...

(Martina, 29. 11. 2011 23:12)

Ahoj,chci se zeptat... dnes se mi vyklubaly dvě můry.. zřejmě se jední o přástevníka,ale barvu mají zatím jen hnědou,jen nožičky,tedy chloupky nahoře u tělíčka a tělíčko jsou jasně červené.. křídla jen hnědá,jedná se opravdu o přástevníka?? zazinka.muf@seznam.cz mohu zaslat i nějakou fotografii.. děkuji 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA